skip to Main Content

Embriyo transferi, tüp bebek tedavisinde en önemli aşamalardan birisidir. Yapılacak transferin hem doğru şekilde hem de birçok test sonucu baz alınarak doğru sistemle geliştirilmesi önem taşır. Kaliteli ve doğru bir transfer gerçekleşmesi sağlıklı bebek ve sağlıklı anne kavramlarını doğurur.

Embriyo transferi laboratuvar ortamında döllenme ile embriyo oluşturma sürecine verilen isimdir. Gebeliği daha da kolaylaştırmak için tercih edilen bu yöntem hem kadın hem de erkek tarafından kaynaklı zorlu gebelik için kullanılır. Embriyo steril bir laboratuvar ortamında rahme transfer edilir.

Embriyo Transfer Yöntemleri

İn vitro fertilizasyon(IVF) diğer adıyla tüp bebek yönteminde embriyo transferi son aşamadır. Embriyo transfer yöntemlerini şu şekilde açıklayabiliriz.

 • Taze embriyo transferi
 • Dondurulmuş embriyo transferi
 • Blastokist embriyo transferi ya da diğer adıyla 5. gün transferi
 • Embriyo zarını inceltme yöntemi

Bu yöntemlerin hepsi belirli gereksinim türlerine göre yapılmaktadır. Taze embriyo transfer yönteminde anne ve babadan alınarak laboratuvar ortamında üretilmiş en kaliteli embriyo rahme transfer edilmektedir.

Dondurulmuş embriyo transferinde ise daha önceden alınarak saklanılan embriyo anne ve babanın isteği ve doktorun gerekli gördüğü zaman diliminde rahme yerleştirilir. Özenle seçilmiş olan embriyolar, özel embriyo transfer kataterine alınır, vajina spekulum ile açılır. Daha sonra embriyo transfer katateri ile vajinadan ilerleme sağlanırken aynı zamanda ultrason cihazıyla incelenir. Uygun açıya ulaşan kataterden yumurtalar bırakılır.

 

Diğer bir yöntem olan blastokist transferi ise bir aşamadan adını almıştır. Embriyonun endometrium tabakasına ulaşmadan önceki aşamasına blastokist adı verilmektedir. Döllenme gerçekleştikten sonra embriyonun bölünme sayılarına bağlı olarak sağlıklı bir embriyo oluşup oluşmadığı incelenir. Beşinci gün eğer embriyo yüzden fazla hücresi varsa ve merkezinde sıvı dolu boşluk oluşur ve bu blastokist aşaması olarak adlandırılır.

 

Bu aşamada gerçekleştirilen transferin daha kaliteli bir transfer olduğu da bilinmektedir.

Tedavide kullanılan ilaçlar embriyoyu çevreleyen zarı kalınlaştırabilmektedir. Bu durumda transferin daha kolay gerçekleşmesi için özellikle dondurulmuş embriyo durumunda Assisted Hatching denilen zar inceltme yöntemi kullanılabilmektedir.

Embriyo Transferi Öncesi Yapılması Gerekenler                                                                   

Transfer öncesinde bilinen yanlışlar oldukça fazladır. Kişiler genellikle yanıltıcı bilgilere maruz kalmaktadır. Özellikle bireyin yapması gereken tek şey transfer öncesi dolu bir mesaneyle gelmesi gerektiğidir. Aslında anne adayının yapacağı şeyler bununla sınırlıdır diyebiliriz. Geri kalan her şey hastane ortamında bulunan bilir kişilerin yapması gerekenlerdir. Bunlar nelerdir? Gelin beraber bakalım:

 • Sağlıklı bir transfer için deneme transferi öncesinde yapılmalıdır.
 • Anne adayının rahim kanalı açık pozisyonda olmalıdır.
 • Ultrason eşliğinde yapılan transfer daha sağlıklı sonuç almayı sağlayacağı için ultrasonla transfer gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Embriyo transfer işleminde anestezi mecbur kalınmadıkça gerekmez ve kısa sürede gerçekleştirilir.

Embriyo Transferinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne adayının dikkat etmesi gereken süreç aslında transfer sonrasıdır. Transfer sonrasında dikkat edilmesi gereken unsurları şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Transfer sonrası yarım saat ile bir saat arasında dinlenme süreci yeterlidir.
 • Ağır işlerden kaçınılmalı, ağır yük kaldırılmadığı sürece günlük işlerinize normal tempoda devam edebilirsiniz.
 • Kabız olmaktan kaçınılmalıdır.
 • Aşırı karın ağrısı, kusma, kramplar gibi rahatsız eden durumlarda doktorla iletişime geçilmesi önerilir.
 • Yerleşme kanaması görülebildiği gibi devam eden sürekli kanamada hekime başvurulması gerekir.

Stres ve kaygıdan uzak durulması da diğer etken faktörlerinden biridir. Transferin olumlu ya da olumsuz sonucu transfer sürecinden 12 gün sonra testle belli olmaktadır.

Transfer Sonrasında Tutunma Ne Zaman Gerçekleşir?

Transfer sonrası tutunma genellikle 48 saat içerisinde gerçekleşse de hamilelik sonucu 12 gün ardından testte belli olmaktadır. Tutunma işlemi sonrasında da hastalıklı embriyo tereddütleri halk arasında yaygındır. Embriyonun kalıtsal hastalıkları taşıyıp taşımadığından nasıl emin olunabilir sorusu insanların genel olarak merak ettiği bir konudur. Fakat bu durum tutunma sonrasında değil öncesinde belirlenerek bilgi alınır.  Embriyoların transferinden önceki döllenme sürecinin üçüncü gününde incelemeler yapılır. Gen hastalıkları ve kromozom problemleri için embriyolardan bir tanesi alınarak test edilir. Embriyoların hastalıktan etkilenip etkilenmediğine bakılır. Sağlıklı ve sağlıksız embriyolara bakılarak gerekli işlemler yapılır.

Gebelik hormonu adı verilen Beta HCG’nin kana salınması için beklenilen süre  12 gün ve sonrasıdır. Öncesinde yapılan testlerin doğru sonuçlar vermeme olasılığı yüksektir. 12. gün yapılan testin sonucu pozitif çıksa dahi 14. gün tekrardan yapılan testin sonucu da önemlidir. Eğer iki test de pozitif sonuçlanırsa embriyo transferi başarılı demektir ve gebelik başlamış olur.

 

Back To Top